středa 12. dubna 2017

Bauer zajazdil najlepší výsledok sezóny. V Davose bol dvanásty

Bežec na lyžiach Lukáš Bauer obsadil na Svetovom pohári v Davose 12. miesto na voľnej pätnástke, čo je jeho najlepší výsledok v sezóne. Bodoval aj 18. Martin Akosi, Petra Nováková skončila na desaťkilometrové trati sedemnásta. V oboch pretekoch triumfovali nórski lyžiari, vyhrali Anders Glöersen a vedúci žena pohárového poradí Marit Björgenová.

Bauer bol doteraz najlepšie devätnásty pred týždňom taktiež v Davose, vtedy sa ale pätnástka bežala klasickou technikou. "Som rád, že posledné preteky pred Vianocami sa celkom podaril. Mám ale stále pocit, že je potreba sa dostať do rýchlosti, čo je následok choroby pred sezónou.Teraz bude priestor na tom popracovať a verím, že v ďalších pretekoch už to bude lepšie, "povedal bežec na sociálnych sieť ach.

Potvrdil, že na jeho rozhodnutie vynechať etapovú Tour de Ski sa nič nezmenilo." Stále držím plán nezúčastniť sa Tour de Ski, hoci občas chrobák pochybností tam je, pretože Tour mi vždy vyhovovalo. Úplne všetko je ale smerované k majstrovstvá sveta vo Falune, "povedal tridsaťsedemročný Bauer. Jeho najbližším štartom by mala byť 11. januára Jizerská päťdesiatka a v SP až koncom januára ďalšie voľná pätnástka v Rybinsk.

Nóri opäť dominovali a na stupne víťazov nikoho iného nepustili.Za Glöersenem skončili na ďalších miestach Petter Northug a Chris Andre Jespersen, líder SP Martin Johnsrud Sundby došiel šiesty. Bauer na víťaza stratil necelých 29 sekúnd.

Dvadsaťjedenročná Nováková si pripísala druhý najlepší výsledok v sezóne po desiatom mieste z Lillehammeri. Začala pritom ešte nadějněji: na úvodnom medzičase bola dokonca šiesta a útočila na životný úspech. V elitne j desiatke sa držala ešte na ôsmom kilometri, v závere však spomalila.

"Chcela som to ísť tak, aby som to nepřepálila. Aby som išla začiatok pomalšie a postupne zrýchľovala. Dokonca som si myslela, že som to tak urobila, ale na konci mi rovnako trochu došlo.Ale som rada, že som to ešte dobojovala do cieľa, "povedala karlovarská lyžiarka na zväzovom webe.

šesťnásobná olympijská víťazka Björgenová vyhrala takmer o 20 sekúnd pred Nicole Fesselovou z Nemecka a pripísala si piaty triumf v sezóne, na voľné desiatke naposledy prehrala v roku 2009. Tretia bola ďalšia nórska lyžiarka Heidi Wengová. Nováková za víťazkou zaostala o minútu a päť sekúnd, k desiatemu miestu jej chýbalo necelých desať sekúnd.

Davos prevzal usporiadanie pretekov SP, ktoré sa pôvodne mali uskutočniť v La Clusaz.Vo Francúzsku ale nie je sneh, preto medzinárodné federácie FIS dejisko zmenila.

V nedeľu sú na progr ame šprinty takisto voľnou technikou.

Muži - 15 km voľne:

1. Glöersen 34: 27,9, 2. P.

Northug -4,8, 3. Jespersen (všetci Nór.) -10,4, 4. Halfvarsson (Švéd.) -11,2, 5. Gaillard (Fr.) - 11,6, 6. Sundby -13,8, 7. Krogh (obaja Nór.) -14,9, 8. Manificat (Fr.) 15,3, 9. Belov (Rus.) -15,6, 10 . Cologna (Švajč.) -17,1,…12. Bauer -28,9, 18. Jakš -50,0, 74. rázy -2: 55,9, 77. Gräf (všetci ČR) -3: 00,4.

Poradie SP (po 9 z 28 pretekov): 1. Sundby 531 b., 2. Krogh 445, 3. Halfvarsson 325, 4. P. Northug 278, 5. Tönseth 258, 6. ROTH (obaja Nór.) 253 ,…33. Akosi 52, 42. Bauer 40, 93.Kožíšek (ČR) 3.

Ženy - 10 km voľne: 1. Björgenová (Nór.) 24: 57,7, 2. Fesselová (Nem.) -19,9 , 3. Wengová 26,7, 4. Hagaová (obe Nór.) -35,4, 5. Nystadová (Nem.) -38,3, 6. Johaugová (Nór.) -39,9, 7. Roponenová ( fin.) -46,1, 8. Kallaová (Švéd.) -52,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -54,1, 10. Wikenová (Švéd.) -55,9,…17. Nováková (ČR) -1: 05,7.

Poradie SP (po 9 z 28 pretekov): 1. Björgenová 749, 2. Johaugová 528, 3. Wengová 449, 4. Östbergová (Nór.) 416, 5. Kallaová 304, 6. Fallaová (Nór.) 297,…25. Nováková 75, 66.Vrabcová-Nývltová (ČR) 8.

Témy: šport, lyžovanie, davos, bauer